Pracovní porada ...

Pracovní deník včelstva:
zahrada Vtelno, úl číslo 2


 Obsah:    1.ročník deníku - rok 2004
  2.ročník deníku - rok 2005
  3.ročník deníku - rok 2006
  4.ročník deníku - rok 2007
  5.ročník deníku - rok 2008

Rok 2004.
datum popis krmení bodnutí poznámka čas
25.5.2004 toto včelstvo vzniklo vytvořením oddělku z včelstva č. 3, přendáním 3 rámků s původní matkou, plodem a zásobami do "letního úlku".     asi +18ºC asi 30 min.
8.6.2004 prohlídka včelstva po oddělení. Matka klade, ale včelky moc nestavějí, rozvoj je celkem dost pomalý, přesto přidány 3 rámky na vyplnění celého úlového prostoru. Včelstvo je klidné. - - asi +18ºC 15 min.
26.6.2004 kontrola a přemístění včelstva. Při kontrole zjištěn dobrý rozvoj včelstva, jeden rámek se zásobami odebrán, dodány mezistěny, celkový počet rámků v novém úle je 10. Jeden ze zakladených, zavíčkovaných plástů byl krásně zakladen téměř až do krajů, zkrátka paráda, volné byly jen dvě spodní řady buněk jinak čistá, zavíčkovaná plocha. Na stavebním rámku trubčina ??? Matečník žádný. - - asi +23ºC, včelstvo velmi klidné asi 30 min.
14.7.2004 vyrojení včelstva (více zde). Roj se vrátil do úlu, poté prohlídka včelstva. Stavba díla v podmetu - zakladená + larvičky. Nalezeny 2 vyběhlé, 4 zavíčkované matečníky a 4 mat. misky s larvičkami. Rozdělení včelstva na 3 oddělky. Matka nespatřena. Hodně zavíčkované trubčiny. Nalezany úplně čerstvá vajíčka i plod? - - asi +24ºC, včelstvo velmi klidné asi 40 min.
22.7.2004 kontrola vyrojeného včelstva, ponechané matečníky nalezeny vyběhlé, přesto v medníku odděleném mat. mřížkou nalezeny 3-5 čerstvě zaplodované, nově vytvořené matečníky s 1denními larvičkami a starší vyživené larvičky. Matky žádné nenalezeny ani nespatřeny. Příští případná kontrola dne 5.8. - těsně před vyběhnutím nových matečníků, nebo nechat na včelstvu aby si vše vyřídilo samo. Vyrojení v tak pozdní době snad již nebude hrozit. - - asi +26ºC, včelstvo celkem klidné asi 15 min.
5.8.2004 plánovaná kontrola matečníkových misek v plodišti. Nalezeny celkem 4 zavíčkované matečníky + jedna mat. miska s asi 1-2 denní larvičkou. Nejmenší matečník odstraněn, ponechány zbylé tři i zakladená miska. Počítám že teď v podletí se včelstvo již nevyrojí, možná si i nechá dvě mladé matičky přez zimu a na jaře si to pak včelstvo vyřeší. Nalezeny i jednodenní vajíčka, ale jen několik kusů a v několika buňkách byly vajíčka po dvou - to bude asi příčina, proč chce včelstvo ještě v podletí vyměnit matku za novou, kvalitnější. Matku jsem přesto žádnou nenašel. Asi bude velmi malá ( velikosti normální včely )a tak je problém ji vůbec objevit. Jinak včelstvo stále dost nosí nektar, medník má již plné víc jak 4 rámky, med je ale stále moc čerstvý - samovolně vytéká a stříká ven z buněk. Prohlídka byla úspěšná, bez většího problému . - - asi +28ºC, včelstvo pěkně klidné asi 20 min.
9.8.2004 bezsnůškový čas, pozorování včelstva na česně a letáku. Letová činnost je celkem malá, část včel-strážkyň stále ostražitě hlídá vchod do úlu a ostražitě útočí na vše co se kolem jen hne. I přilétající domácí včely mají problémy se do úlu dostat. Zásoby ale mají dost velké, tak snad toto období opadne a po rozkladení některé z nových vylíhnutých matiček se zase vše uvede do pořádku. - - asi +36ºC, včelstvo mírně neklidné asi 2 min.
13.9.2004 kontrolou před zamýšleným medobraním zjištěn pouze hrboplod - včelstvo nemá matku, ale jenom trubčici, z medobraní nebude asi nic, pokusím se je ještě spojit s jedním záložním oddělkem, který jsem vytvořil právě z tohoto včelstva. Poté zkusím dokrmit asi jen 5kg CR v láhvi do prázdného medníku. Včelstvo není moc silné včechny zásoby nechám prozatím ve včelstvu. - - asi +30ºC, včelstvo zmatené bez snůšky a pohybu asi 5 min.
14.9.2004 Přeložení 4 rámků oddělku do plodiště bezmatečného včelstva, přeložení vybraných, nejlepších plástů s vysypáním včech domácích včelek mimo úl
zahájeno krmení včelstva 2x CR 4L lahví s děrovaným víčkem přímo na rámky v prázdném medníku
5kg CR - á +20ºC 15 min.
18.9.2004 ukončení krmení včelstva, odebrání prázdného medníku po krmení, zateplení strůpku,
1. léčení FORMIDOLem - vložení desky
- - včelstvo klidné, á +20ºC 8 min.
10.10.2004 ukončení 1. léčení FORMIDOLem - vyjmutí desky
včelstvo je i po spojení s novou matkou poměrně slabé, ale ve slunečných dnech stále nosí pyl. Včelky jsou celkem klidné a v pohodě. Spad roztočů mě dost nemile překvapil, byl řádově asi ve stovkách roztočů - myšleno na celou plochu úlu (raději jsem to ani nepočítal :o( ). Taktéž je přeléčím ještě jednou !
- - včelstvo klidné, á +20ºC 5 min.
20.10.2004 2. léčení FORMIDOLem - vložení desky
včelstvo je asi stále stejně veliké, celkem klidné. Myslím. že díky zakrmení by mělo do jara vydržet. Uvidíme, co řekne spad po druhém léčení.
- - včelstvo klidné, á +16ºC 5 min.
5.11.2004 ukončení 2. léčení FORMIDOLem - vyjmutí desky
Spad roztočů již v mezích normálu - asi tak 15-25 kusů na celou plochu úlu. Včelky jsou celkem klidné a v pohodě. Včelstvo je již shluklé v zimním chomáči, je dost malé a asi i dost slabé.
- - včelstvo klidné, á +10ºC 3 min.
24.12.2004 kontrola včelstva zadním otvorem, včelstvo je velmi slabé, chomáč je v přední části, jinak vše v pořádku - - +6 až +7ºC 1 min.
           
Rok 2005.
datum popis krmení bodnutí poznámka čas
3.1.2005 krásné a teplé počasí vytáhlo snad celé včelstvo ven na jarní ( zimní ? ) prolet, až mi to přišlo podivné, jak včelky venku řádily. K večeru se ale zase poslušně vrátily do úlu a včelstvo je tím pádem snad v pořádku. Pro uklidnění vložení MDT pod chumáč, který tento ihned obsednul. 10 dkg MDT - +16 až +18ºC 2 min.
20.2.2005 kontrola včelstva zadním dnovým okénkem, vyčištění podmetu od mrtvolek a zimního spadu, nasazení jarní podložky do podmetu. Včelstvo podle spadu mělí už ploduje, spad roztoče warroa d.velmi malý, stejně jako množství mrtvolek. Přestože včelstvo není z nejsilnějších, vypadá dobře a v pořádku. Opět pro větší klid můj i včelstva jsem provedl jarní přikrmení MDT pro lepší plodování.
ve spadu nalezen pouze 1 roztoč ?!? )
10 dkg MDT - +0 až +2ºC 5 min.
18.3.2005 kontrola včelstva zadním okénkem, včelstvo je roztaženo asi v 4-5ti uličkách. Díky velmi teplému počasí veliká činnost na česně, pozorován slušný sběr pylu. Plod prozatím fyzicky nekontrolován, ale včelstvo vypadá dobře a bez problémů. - - +18 až +26ºC 2 min.
31.3.2005 1. velká kontrola !   Včelstvo přemístěno do nového, čistého úlu, přidány 2 ks vystavěných plástů pro možnost lepšího rozkladení matky + částečně rozestavěný stavební rámek. Zásob dostatek, pozorován nový plod asi na 4řech plochách tří plástů (velikost malé dětské dlaně). Včelky jsou velmi klidné, přestěhování proběhlo rychle a bez sebemenších problémů. Spad na starém dně pouze 2 roztoči varroa. Se včelstvem jsem spokojen a věřím, že se bude velmi dobře rozvíjet bez minimálních zásahů. - - +16ºC 12 min.
29.4.2005 nasazení medníku s částečně rozestavěnými mezistěnami + mateří mřížka. Do medníku přemístěny 4 ks plástů se zavíčkovaným plodem. Zaplodované plásty v plodišti nahrazeny vystavěnými mezistěnami a stav. rámkem. Původní staveb. rámek je téměř vystavěný. Včelstvo velmi klidné, vše proběhlo bez jakéhokoliv problému. - - +22ºC 15 min.
14.5.2005 Kontrola včelstva s protirojovými opatřeními. Nalezeno pár počátečních, suchých mat. misek, bez známek rojové nálady. Náhodně nalezena matka - provedeno označení bílou barvou. Matka je loňská, středně veliká, tmavý, lesklý zadeček, křídla bez známky poškození. Včelstvo je v rozvoji, nalezeny jak čerstvá vajíčka, tak i plno zavíčkovaného plodu. Přesto se včelstvo zatím nerozvinulo tak, jak jsem očekával, ale nechám jim samozřejmě ještě čas. Stavební rámek se mi zdá stejný jako při poslední kontrole, možná díky práci na mezistěnách v medníku ? V každém případě včelstvo bez problémů a v pořádku. - - +22ºC 25 min.
27.5.2005 Kontrola pouze medníku na vystavěné mezistěny. Včelstvo se zatím neukazuje v takové míře, jak jsem čekal. Stavba mezistěn jde jen velmi ztuha, včelstvo se nerozvinulo dle mých představ. Příčinou bude asi malá výkonnost loňské matky, při minulé kontrole jsem ale viděl nějaké načaté mat. misky a tak tipuji na tichou výměnu. Jinak činnost na česně v normálu, včelky stále naplno nosí pyl. Zatím se mi zdá, že rojová nálada není na obzoru. - - +28ºC 10 min.
3.6.2005 Celková prohlídka plodiště proti rojení. Nalezeny dvě zaplodované mat. misky, ostatních pár je suchých ( zlikvidovány ), myslím, že rojová nálada to není. Protože jsou včelky při kontrolách velmi klidné, sedí na plástech a nevylézají téměř z úlu, dal jsem rámek s matečníky do samostatného úlu a posílil jej dalšími 4 rámky ze včelstva č.3 . V matečnících byly asi tak 1 až 2 denní larvičky ( 4.-5. den vývoje ), takže předpokládané vylíhnutí matek by mohlo být asi tak 15.-16.6. Chtěl bych z nich udělat nové, klidné včelstvo. Pokud dcery zdědí po matce mírnost, bylo by to skvělé, rojivost se možná podaří udržet pravidelnými kontrolami a dostatečným prostorem na plodování (výsledek je popsán zde). Odebrány 3 ks plně zamedovaných plástů z medníku, přeskupení rámků ( 2 zaplodované do středu medníku ) a doplnění plodiště 4 mezistěnami. Myslím, že budou mít co dělat a na rojení nebudou mít moc času :o). Jinak včelstvo velmi pilně nosí spoustu pylu a stále se rozvíjí do síly. Věřím, že letos z nich nějaká ta snůška přeci jen bude. - - +28ºC 40 min.
6.6.2005 1. medobraní, vytočení 3 ks rámků odebraných z medníku.
Výtěžnost asi 3,5 kg středně světle hnědého, chutného medu. Připadal mi takový kořenější, ostřejší než předchozí jarní med. I přesto je vynikající.
- - +18ºC asi 45 min.
17.6.2005 Kontrola celého včelstva. Včely velmi mírné a klidné. Matka nespatřena, nalezena jednodenní vajíčka a jedna suchá mat. miska ( odstraněna ). Včelstvo je v pořádku, ale stále ne v takové síle jaká by se dala očekávat. Stavba díla nic moc. Přesto jsem díky mírnosti včel s tímto včelstvem spokojen. - - +26ºC asi 20 min.
27.6.2005 Velký pohyb včel na česně mě donutil k preventivní prohlídce. Včelstvo má opravdu veliké množství trubců, včely se právě pustily do stavby plástů. Našel jsem 4 malé divočiny směrem do podmetu, v jedné již jednodenní vajíčka. Matečníková miska - jedna suchá, jinak nic. Včelstvo je pěkné, medník bude pomalu plný. Matku jsem nenašel, udělal jsem tedy oddělek s 3mi plně zavíčkovanými rámky, 1 zaplodovaným rámkem s jednodenními vajíčky + 2 rozestavěné krycí mezistěny. Oddělek zkontrolovat 8.-10.7., případně provést rozdělení do více oplodňáčků. Jinak včelky "tradičně" velmi klidné a mírné. - - +28ºC asi 20 min.
4.7.2005 Kontrola oddělku. Naraženo snad 10-12 matečníků na třech rámcích. Většina již zavíčkována tzn. že zavíčkované byly vytaženy na 1-2 či vícedenních larvičkách. Několik nejmenších matečníků zlikvidováno. Oddělek je pěkně silný a výchova matečníků je v nejlepším stavu.
Dvě včelstva z rojáků s kladoucími matkami sesypány a přemístěny do jiných úlků s prázdnými soušemi a přemístěny na jiná místa. Do osiřelých včelstev nasadím ve správném termínu matečníky z oddělku (celý rámek s vybranými nejlepšími matečníky).
- 2 +28ºC asi 20 min.
8.7.2005 Rozdělení matečníků do 4, uměle osiřelých včelstev. Velmi špatné počasí, přesto při mírné práci šlo vše celkem dobře a bez bodnutí. Včelky v odchovném oddělku stále klidné a mírné, je vidět, že geny mají v mírnosti veliký význam. - - +17ºC asi 25 min.
10.7.2005 Naškolkování 3 zralých matečníků do klícek. V jednom matečníku se již pohybovala vybarvená matička. Jeden nejzralejší matečník byl již vyběhlý, ale matičku jsem samozřejmě nenašel, takže předpokládám, že se už zabydluje. Počasí přez den celkem ušlo, až navečer se opět pustilo do deště. Včelky klidné, vše proběhlo bez problémů. Kontrola naškolkovaných matečníků a jejich nové umístění 12.7. - - +24ºC asi 25 min.
12.7.2005 Ze tří matečníků dvě matičky umístěny v klíckách do rozděleného včelstva č. 3. Třetí, poměrně malá matka nalezena v klícce mrtvá.
Trubčina v podmetu kmenového včelstva signalizovala rozmnožovací pud, proto provedena kontrola včelstva. Nenalezen ani jeden "rozjetý" matečník ( asi jsem se časově trefil !!!) Odebrány 3 plně zaplodované rámky se zavíčkovaným plodem, dodáno 4 ks mezistěn do plodiště. Z medníku vybráno 9 plně zamedovaných plástů. Nahrazeny rozestavěnými mezistěnami + zbylé 2 částečně zamedované rámky.
Konečně odlapena matička. Je krásně tmavě, sametově hnědá a dost veliká. Označena barvou a vpuštěna zpět do plodiště.
Jsem zvědav, kolik dcer od této skvělé matičky odchovám a jakou budou mít jejich včelky povahu. S těmito jsem opravdu moc spokojen.
- - +28ºC asi 30 min.
23.7.2005 Odchovný oddělek z tohoto včelstva se vyvinul do nejsilnějšího oddělku. Včelky zdědily povahu po předchozí matičce, jsou velmi mírné, staví a nosí nektar jak jen to jde. Nová matička v oddělku pěkně klade, proto oddělek přemístěn do nového, vysokého nástavku se dnem na 10 rámků. - - +18ºC asi 15 min.
29.8.2005 Odstranění celého medníku + kontrola plodiště. Označená matička spatřena a je v pořádku. Plodu dost, mohlo by být více, ale včelstvo má dost včel, tak je to asi docela úměrné. Zahájeno krmení do prázdného medníku přímo na rámky ve sklenicích s prosakovacím víčkem dávkou 2 x 4L CR tj. 5 kg cukru. Celkově včelstvo v pořádku a v pohodě. 5kg CR - +26ºC 25 min.
2.9.2005 Zahájeno preventivní léčení FORMIDOLem - vložení podložky a desky FORMIDOLU do podmetu. - - +20ºC á 5 min.
8.9.2005 2. dávka krmení. 5 kg CR - +28ºC 5 min.
13.9.2005 Kontrola preventivního léčení FORMIDOLem. Nějaký spad tam byl, ale na sílu včelstva je to vynikající stav. Včelstvo klidné, silné a v pohodě, nejspíše je co nejdříve zazimuji a již nechám v klidu. - - +20ºC á 2 min.
22.9.2005 Ukončení krmení, včelstvo dostalo celkem 10 kg cukru, je v klidu, včelky již nedonáší žádný pyl - již asi neploduje. Zmenšení na jeden zimní nástavek. Zazimování. Více se již do totoho včelstva až do jara nebudu vrtat !!! - - +21ºC á 5 min.
8.10.2005 2. dávka léčení FORMIDOLem - vložení desky FORMIDOLU do podmetu. - - +22ºC á 5 min.
15.10.2005 ukončení 2. léčení FORMIDOLem - spad v podmetu již minimální, na dobrém stupni.
Včelstvo až do jara nechat v klidu !!!
- - +17ºC á 5 min.
10.11.2005 pěkné, teplé počasí vytáhlo včelky ven k podzimnímu proletu, včelstvo se zdá dost silné, zdravé a v pořádku - - +16-18ºC á 2 min.
20.12.2005 zimní kontrola, včelstvo pevně semknuté, zatím žádná měl, celkem málo mrtvolek, včelstvo se zdá v pořádku - - -1ºC á 1 min.
           
Rok 2006.
datum popis krmení bodnutí poznámka čas
2.2.2006 odběr zimní měli, v úle jsem vyrušil pěkně vykrmeného rejska, měl a mrtvolky rozkousány, takže jsem vše pouze vyčistil. Rejsem utekl do jiné zahrady, tak se snad již nevrátí. Zimní chumáč je přesně uprostřed úlu, včelstvo je zatím asi v pořádku. - - -4ºC á 2 min.
19.3.2006 1. jarní prolet !!! včelstvo je v pořádku a celkem při síle. Zima je pryč a tak doufám, že moje nejlepší matička mě letos opět nezklame. - - á 17ºC á 2 min.
31.3.2006 včelky již pravidelně v teplých dnech létají za pylovou pastvou, sběr pylu je sice zatím malý, ale dost pravidelný. Dnes provedena 1. jarní prohlídka. Vyčištění podmetu a včelstvo přesazeno do čistého suchého nástavku. Zavíčkovaný plod jen na jedné straně jednoho plástu, průměr asi 5-7cm. Zato již dost asi jednodenních vajíček. Plod. hnízdo přemístěno do středu nástavku, přidána jedna čistá žemlová souš hned vedle plodiště. Zásob je dost, poškrábání asi 4 stran zavíčkovaných zásobních plástů. Matička spatřena, stále je tam stejná, stará označená matička (letos tedy 2.rokem !). Včelstvo je celkově dostatečně silné a v pořádku. - - á 18ºC á 15 min.
21.4.2006 teplé počasí a síla včelstva mě přivedla k prvnímu rozšiřování. Včelstvo již obsedalo celý spodní nástavek, tak jsem přendal asi 3 zaplodované plásty do čistého nástavku, dole jsem dal jeden stavební rámek, nahoře doplnil jak soušemi, tak i 2-3 mezistěnami. Včelstvo je nyní velmi silné, budu ho muset hlídat proti rojení, nerad bych přišel o svou nejlepší matičku. Zběžná kontrola horního nástavku asi za 8-10 dní, nasazení medníků 30.-1.května. - - 19-22ºC á 20 min.
1.5.2006 krásné, teplé počasí. Včelstvo nosí pyl ze všech sil, mnoho včel shání vodu kde se dá. Přesto se mi zdá, že stromy moc nemedují.Vše krásně kvete jako o život, včelstvo je v nejlepším stavu. Pouze vnější pozorování včel na česně. - - 19-24ºC 2 min.
3.5.2006 nasazení medníku. Přeložení 2 zaplodovaných rámků do medníku, vložení souše naplněné vodou do plodiště a jeden prázdný stavební rámek do středu spodního nástavku. Ostatní rámky v medníku s mezistěnami. Matička nalezena na krajním zamedovaném plástu, je v pořádku. v dolním plodišti nalezena jedna pěkná, suchá matečníková miska - zlikvidována. Jinak nic. Doufám, že rozšířením a stavbou nových plástů včelstvo upustí od pokusů o rojení. Přesto by měla být raději provedena kontrola plodiště v termínu 15. - 18.5.2006 - - 19-24ºC 25 min.
15.5.2006 kontrola včelstva. Včelstvu se do medníku nad mateří mřížku moc nechce. Vypadá to, že včelstvu zatím vyhovuje dostatečný prostor dvou spodních vysokých nástavků (20 rámků 42x27,5cm). Plod sice ošetřují, ale jinak aktivita v medníku žádná. Zato horní nástavek plodiště je plný medu, který stlačil matku do nejspodnějšího nástavku. Matečník, ani žádná mat. miska nenalezena. Jeden stavební rámek v nejspodnějším nástavku zatím dostatečně stačí. Přeložil jsem několik plně zamedovaných plástů do medníku, nahradil jsem je na střídačku mezistěnami. Do středu horního plodiště jsem vložil chovný rámek s 8 ks uměle vytvořenými matečníkovými miskami ( vyrobeny pomocí vrtáku průměru 9,5mm ). Uvidíme, co na to včelstvo řekne a jak si s tím poradí. Další kontrola by mohla být v rozmezí 27.-31.5. - - 19-22ºC 20 min.
22.5.2006 pozorování včelstva na letáku. Včely začínají vylehávat na letáku česna. V poledních hodinách a krátce po poledni mohutný prolet mladušek a rychlého pobíhání po přední stěně úlu. Mnohdy to připomíná počáteční rojení. - - 24-26ºC 5 min.
24.5.2006 kontrola přijetí matečníkových misek. Misky jsou opracované, mírně zaoblené, ale nezakladené. Provedl jsem serii přelarvením 8 ks nejmladších larviček ze stavebního rámku (z trubčiny). Musím podotknout, že přelarvování opravdu nejmladších larviček je pěkná "pakárna". Na druhou stranu, se to zase nedělá tak často, tak to v mém malochovu "skousnu". U kvalitních a silných včelstev bych ale raději preferoval "tichou výměnu" matky. Je to tak nějak více v režii a potřebách včelstva. Serii + stavební rámek jsem dal do středu medníku nad mateří mřížku. Matka nalezena - v pořádku. Nenalezen žádný pokus o mat. misku.
Kontrola/ školkování matečníků 3.-4.6. !!!
- - 20-22ºC 25 min.
2.6.2006 kontrola přelarvené serie + výkluzy pod medník, bohužel ani jedno se nevydařilo. Matečníkové misky jsou krásně přijaté, ale bohužel prázdné. Včelky odstranily všechny přelarvené larvičky. Kolem matečníků je vystavěná trubčina. Výkluzy jsem nedal, protože jsou v medníku plásty s vybíhajícími trubci.
Včelstvo je velmi silné, po vytočení medníků je rozdělím a zkusím znovu nalarvit serii.
- - 20-22ºC 10 min.
9.6.2006 chtěl jsem zkusit znovu přelarvit na serii. V celém úle jsem ale nenašel ani jedno vajíčko či malou larvu. Zato matečníků bylo požehnaně. Jasná rojová nálada, vystihl jsem to jak se říká tak "za 2 minuty 12 :o)" matečníků v různém stadiu vývoje mohlo být tak 8-10. Rozdělil jsem celé včelstvo do 5ti oddělků, matku jsem díky označení našel a "zachránil". Takže jí mám v samostatném úle a může klidně dál produkovat své hodné potomstvo. - - 24-25ºC 40 min.
17.6.2006 zkusil jsem znovu vložit rámek s voskovými, uměle vyrobenými mat. miskami. Po týdnu při kontrole byly misky pryč a místo nich dělničina pomalu zaplňovaná medem ... Matka klade do trubčiny. - - 28ºC 10 min.
23.6.2006 zkusil jsem znovu vložit rámek s voskovými, uměle vyrobenými mat. miskami. Po týdnu při kontrole byly misky pryč a místo nich dělničina pomalu zaplňovaná medem ... Matka klade do trubčiny. - - 28ºC 10 min.
30.6.2006 kontrola včelstva, protirojová opatření. Nalezeny asi 3 mat. misky, v jedné už i mat. kašička. Vše zlikvidováno, přeložení zaplodovaných plástů do nasazeného medníku. Přidáno 10 mezistěn po celém úlu. Včely byly ze začátku dost překvapené, ale přez noc se uklidnily a tak snad bude vše v pořádku.
9.-10.7. zkontrolovat přeložené plásty v medníku na matečníky !!!
- - 30ºC 25 min.
9.7.2006 kontrola medníku na matečníky. Včely krásně zavíčkovaly všechny buňky s plodem. Nalezena jedna suchá, nejspíše záložní matečníková miska, jinak žádný matečník, ani jiný pokus o naražení matečníku v medníku. Včely sice trochu vylehávají na česně, ale jinak nosí pilně dost pylu (plodují) a jsou klidné. V poledních hodinách obvykle každý den mohutný prolet nových včel.
Stará chovná matka nejspíše nadále dobře klade a je pravděpodobně v pořádku. Přesto ještě raději provést 14.-15.7.2006 kompletní kontrolu všech nástavků na případné matečníky pro možnou tichou výměnu !
- - 32ºC 8 min.
17.7.2006 2. medobraní. Odebrání asi 8mi nejplnějších rámků z medníku. Nejlepší souše umístěny do horního plodiště ke kladení matky, do medníku umístěny ostatní, kvalitní souše pro ukládání zásob.
Včely již asi našly rozkvétající pole se slunečnicí, nosí spoustu téměř oranžového pylu. Doufám že dojde i na sladinu. Jinak včely klidné a vše při starém ...
- - 32ºC 20 min.
23.8.2006 3. medobraní - navrácení vytočených plástů na vyčištění zpět do medníku. - - +24ºC á 20 min.
23.8.2006 1. dávka podzimního krmení ! 5 kg CR - +20ºC á 7 min.
1.9.2006 2. dávka podzimního krmení ! 5 kg CR - +19ºC á 5 min.
8.9.2006 kontrola zakrmení, jedna lahev je ještě z 1/4 plná. Včelstvo pravděpodobně stále ještě ploduje, včely nosí světle šedý pyl. Jinak vše v pořádku. - - +22ºC á 3 min.
22.9.2006 doplnění zimního krmení . 2,5 kg CR - +22ºC á 5 min.
27.9.2006 ukončení zimního krmení, odebrání prázdného krmného nástavku. Uzavření a zateplení strůpku úlu.
Do jara už včely nerozebírat !!!
- - +18ºC á 5 min.
20.10.2006 pozorování včelstva na česně. Včely za příhodného počasí stále létají ven a srdnatě brání česno proti stále dorážejícím vosám. Chumáč je asi již připravený na zimování v horním nástavku. Do podmetu vložena podložka s formidolovou deskou. Jelikož je ale včelstvo v horním nástavku, předpokládám že to nebude mít ten pravý léčebný účinek. Uvidíme, případně přeléčím ještě na jaře. Ponechání včelstva ve dvou vysokých nástavcích přináší právě tento problém s léčením. - - +20ºC á 5 min.
28.10.2006 pozorování včelstva na česně. Včely za příhodného počasí stále létají ven. Některé nosí ještě žluto-šedý pyl ve velkých rouscích. Zbytek strážkyň brání česno proti vosám, zúžil jsem proto česno na středových asi 8 cm. Jinak je asi nejspíše vše v pořádku. - - +18ºC á 3 min.
30.10.2006 kontrola podložky a působení formidolové léčebné desky. Včelstvo je bohužel dost varroazní. Potvrzuje to mou doměnku a sice, že silná, mohutná včelstva jsou obvykle i více napadena varroazou. Je to asi způsobeno tím, že silné včelstvo v nejpříhodnější dobu silně ploduje a tak se při velikém plodování rozvine i silněji varroaza. Zkrátka selským rozumem: daří-li se dobře včelám, daří se bohužel i roztočům.
Stav není zase až tak kritický, ale bude pravděpodobně nezbytně nutné velmi silná včelstva léčit na podzim minimálně 2x (formidolem), případně potom ještě přeléčit na jaře.
Podle dalších pozorování bude nutno rozhodnout a zhodnotit, zda nezavést nastálo léčení i v některém letním bezsnůškovém období po medobraní. Toto by jistě také hodně přispělo k celkovému ozdravení včelstva do nadcházejícího podzimu.
Problémem léčení ale asi bude ponechávání silných včelstev ve dvou nástavcích, kde se potom obvykle zimní chumáč vytvoří v horním nástavku a odpařovaná kys. mravenčí z podmetu úlu nemá plnou účinnost. Nutno vyzkoušet opačný přístup a - sice umisťování léčebných desek nahoru na rámky (s otvory dolů).
- - +18ºC á 3 min.
           
Rok 2007.
datum popis krmení bodnutí poznámka čas
1.1.2007 prac. záznam: matka v tomto včelstvu je moje dosavadní, nejlepší chovná matka. Matka je označena bílou tečkou. Podle mých záznamů bude v tomto roce již ve 3. produkčním období !!!
pozn.: letos by mělo teoreticky dojít ke snížení výkonnosti starší matičky. Uvidíme v květnu, jak si stará matička povede, kdyžtak udělám oddělek a nechám ji dosloužit v nějakém menším chovném úlku.
       
19.1.2007 pozorování na česně a v podmetu. Na dně úlu celkem dost mrtvolek, řekl bych ale, přiměřeně podzimní síle včelstva. Pohyb včelstva prozatím žádný. Včelky nebyly ani v docela hezký den na proletu. Ve Vtelně je pravděpodobně studenější prostředí oproti včelařské zahradě, kde včelky pěkně létaly.     +12 - 14ºC á 4 min.
6.2.2007 odběr zimní měli.
Smutným zjištěním bylo padlé včelstvo :o(. Nevím ani kdy, protože jsem včelstvo nechával celou zimu v klidu. Zakrmeno bylo 12,5 kg cukru, včely nosily v dostatečné síle do posledních dní pyl ..... Přesto je úl úplně prázdný. Pěkné, nové žemlové plásty jsou plné zásob, převážně ze 2/3 zavíčkované. Ve spadu bylo asi tak 50-70 mrtvolek, a také asi 50 roztočů varroa. Mrtvá matka nenalezena. Včelstvo bylo na podzim přeléčeno Formidolem.
Jsem smutný, bylo to mé nejmírnější včelstvo s nejlepší matičkou. S nepřežitím zimy tohoto včelstva jsem vůbec nepočítal - spíš naopak. Ach jo, opět mě včelky přesvědčily o mé neznalosti a nepředvídatelnosti jejich bytí. Důvod úmrtí celého včelstva mi tudíž není známý, ani jasný.
    +10 - 11ºC á 7 min.

23.3.2007 ráno v 6:00 včelstvo č.33 ze včelařské zahrady v Mostě převezeno na zahradu do Vtelna a umístěno na původní stanoviště včelstva č.2.     +6 - 8ºC á 10 min.
2.4.2007 rozšíření včelstva o druhý chovný nástavek. Přemístil jsem 3 zaplodované rámky + jeden pylový do středu horního nástavku, zbytek horního nástavku jsem doplnil loňskými soušemi. Dole jsem poškrábal zbylé zásoby, do středu přidal jednu novou mezistěnu, zbytek ( 3 ks ) jsem doplnil opět poškrábanými zásobními rámky. Včely už obsedaly kromě posledního plástu celý první nástavek, takže rozšíření bylo již příhodné. Na horní rámky jsem umístil léčebnou desku Formidolu otvory směrem dolu. Protože jsem pro zklidnění včel jen rosil vodou rozprašovačem, byly včelky při manipulaci mírně nervozní a trochu obtěžovaly, ale jinak celkem bez problémů.     +18 - 20ºC á 13 min.
13.4.2007 vyndání léčebné desky Formidolu z ochranného sáčku a umístění přímo na horní rámky vrchního nástavku. Včelstvo se dobře rozvíjí a sílí. Včely byly při manipulaci celkem klidné, ale řekl bych, že né tak jako předchozí.     +18ºC á 5 min.
20.4.2007 odstranění léčebné desky Formidolu z úlu. Včelstvo je v pořádku a sílí.     +18ºC á 3 min.
26.4.2007 Nasazení medníku !!!
resp. přidání třetího nástavku s rozestavěnými mezistěnami. Do medníku jsem přendal asi 2 rámky částečně zanesené medem. Teď můžu nechat zase včelky v klidu až do odkvětu jabloní a pampelišek. Chování včel je celkem dobré, ale nejsou nejmírnější.
    +18ºC á 8 min.
13.5.2007 v 9:00 mohutný sběr pylu. Včelky si zvykly na očka v prvním i druhém nástavku a teď se tudy derou v obou směrech, jako by ani neměly hlavní česno. Ve 13:00 veliký prolet mladých včel. Odpoledne jsem kontroloval medník. Je plný jen z části, 4 prostřední rámky jsou téměř celé zaplodované zavíčkovaným plodem. Vystavěné mezistěny jsou krásně bílé, z 1/3 již většinou zavíčkované krásnými, bílými víčky. Vložil jsem na ovonění chovný rámek s dělanými voskovými miskami. Včely na plástech jsou celkem mírné, ale nad rámky dost útočí na pohyb ruky.     +24ºC á 8 min.
14.5.2007 kontrola přijetí chovného rámku. Našel jsem matičku. Je pěkně velká, celá tmavá. Matička označena bílou barvou. Včelstvo jsem rozdělil, vybíhající a zavíčkovaný plod s matkou jsem dal do úlu č.3. Přelarvení chovného rámku. V původním úle jsem nechal 2 rámky s larvičkami a vajíčky. Mezi ně jsem vložil rámek s přelarvenou serií. Rámek byl pěkně přijat, všechny dělané misky byly obestavěny voskem, některé i včely už nastavovaly. Přelarvování je děsná práce, s nejistým výsledkem, tak jsem zvědavý, jak to vůbec dopadne.
Včelstvo je velmi silné a s odchovem nových matek by nemělo mít problémy. Zahájil jsem tak chov bez matky - v osiřelci. Mělo by to zabezpečit větší množství přijatých larviček. Budu muset ale samozřejmě provést kontrolu, jestli se mi na serii nevybodnou a neudělají si svůj výběr z normálních buněk. Včelky byly celkem klidné, a i ztrátu matky přijaly velmi dobře - možná pro ty larvičky v chovném rámku?
V SO nebo NE 19.-20.5. kontrola zavíčkování matečníků !!!
  1 +24ºC á 40 min.
20.5.2007 kontrola přijatých matečníků. Řekl bych, že včely přijaly a vychovaly pouze 3 matečníky z 33! Vlastně ani nevím, zda v těch třech matečnících jsou vůbec matky. Přesto jsou vystavěny a jsou pěkně veliké. Včely je dokonce obestavují plástem???
Matečníky zužitkovat 23.-.24.5. do oddělků.
    +24ºC á 8 min.
24.5.2007 dva matečníky vloženy do nově vytvořených smíšených oddělků, jeden vložen do včelstva č. 2A, protože včely v tomto včelstvu byly z jara velmi slabé, nyní jsou velmi agresivní a zdá se mi, že nemají matku ... No uvidíme ...
Ve včelstvu č.2 jsem nechal dva matečníky oddělené mat. mřížkou. Jeden jsem umístil do 1. nástavku a druhý do 3. nástavku. Oba nástavky mají vlastní očko. Medník jsem prozatím umístil mezi obě chovná plodiště. Záměrem je odchovat další dvě matky, z nichž jednu použít pro osazení doposud volného podkrovního úlu č.1.
    +26ºC á 10 min.
31.5.2007 pozorování včelstva na česně. Obě včelstva ( v dolním i horním nástavku ) jsou již týden taková nečinná, včely vylehávají na česně a čistí ho, místo aby létaly za pastvou. Nejspíše se stále čeká na oplodnění a rozkladení nových matek. Nechám je zatím v klidu a s prohlídkou vyčkám, až začnou nosit pyl pro nový plod.     +22ºC á 4 min.
5.6.2007 kontrola včelstva, příprava na nový chov 2. serie. V horním nástavku byl tak nějak vyběhlý matečník, ale matku jsem nenašel, ani žádné vajíčka. Vložil jsem tedy do středu nástavku chovný rámek s dělanými, voskovými miskami.
misky/serii nalarvit 6.-7.5.
    +22ºC á 8 min.
7.6.2007 přelarvení serie! Všechny misky byly krásně obestavěné a zakulacené. Nalarveno na zředěnou medovou kapku larvičkami ze včelstva č.3 (od matky z roje od PRIORu !), sklepáním včel z několika plástů vytvořen "startér", který byl umístěn předem asi hodinu ve sklepě.
Po vložení serie byl startér opět umístěn do sklepa ( + krmné medocukrové těsto ! ).
Startér přemístit 8.6. zpět na dochování do včelstva č.2 !
    +29ºC á 25 min.
8.6.2007 kontrola přijetí nalarvených matečníkových misek a navrácení chov. rámku a všech včel celého startéru do třetího nástavku na dochování celým včelstvem č.2. Pro klid včel a rozjetí instinktu chovu matek jsem na doporučení ing. Titěry z VÚVČ Dol, přidal na chovný rámek placku medocukrového těsta! Funkce startéru, odpozorovaná při letošním školení chovu matek v Dole/Máslovicích u Libčic nad Vltavou je vynikající ! Nechtěl jsem včechny včely z rámku ometávat, ale napočítal jsem minimálně asi 22 přijatých larviček z 33 nalarvených misek.
Školkování, nebo zužitkování matečníků 17.6. !!!
    +25ºC á 8 min.
17.6.2007 paráda :o( !!!
v chovném medníku zůstala bohužel přeci jenom mladá matka ... Všechny matečníky včely zlikvidovaly a na chovném/seriovém rámku zůstaly prázdné, vyčištěné misky. V okolních rámcích nalezeny vajíčka, nová matka se právě rozkladla.
Veškerá práce je v ......
Je zapotřebí prohlédnout spodní, první nástavek, oddělený mateří mřížkou, zda se zde včelám podařilo odchovat novou matku a zda již klade a jak.
( Včely nosí do spodního nástavku poměrně dost pylu ! )
    +26ºC á 5 min.
23.7.2007 odběr medných plástů. Matka klade jen v horním nástavku - medníku, dolní nástavky bez plodu. Přendal jsem tedy všechny zaplodované plásty do prostředního nástavku (měla by tam být i matka) a do horního jsem umístil prázdné, vytočené souše, oddělené mat. mřížkou. Letošní léto mi nepřipadá moc dobré na medovou snůšku, takže počítám, že už žádný další med nebude :o( .     +24ºC á 10 min.
30.8.2007 kontrola včelstva. Matka se pěkně rozkladla v prostředním nástavku ale nikde jsem ji nenašel. Odebral jsem 5 krajních plástů se zásobami medu a vložil souše na zimní krmení. Spodní oddělený nástavek je stále bez matky, odstranil jsem tedy mezidno, aby se včelky spojily. Úl jsem zmenšil na dva nástavky. Gabonové pásky zřejmě velmi dobře zafungovaly, neboť jsem neviděl na žádné včelce ani jednoho roztoče Varroazy. Včelky byly celkem velmi klidné, ale přesto, nejspíše kvůli pokročilému ročnímu období, jsem zaznamenal dvě, nebo tři žihadla do rukavice. Nechám je do zítra uklidnit a pak vložím první dávku krmení.     +26ºC á 15 min.
7.9.2007 1. dávka zimního krmení ! 5 kg CR   +20ºC á 5 min.
14.9.2007 2. dávka zimního krmení !
Včelky se asi celkově dost zklidnily, matička jim vyhovuje, nosí hodně oranžového pylu. Počasí je proměnlivé, spíše už podzimní, ale některé dny jsou ještě teplé a tak mají včeličky stále co dělat.
5 kg CR   +24ºC á 7 min.
20.9.2007 ukončení krmení, odebrání destiček s Gabonem a řádné uteplení strůpku úlu. Včely pořád nosí spoustu oranžového pylu, což znamená, že mají ještě dost plodu a mladá matka stále klade. Nechat již do jara v klidu, uvidíme, jak si včelstvo povede příští rok.     +23ºC á 5 min.
13.10.2007 pozorování včelstva na česně. Včelky už létají jen sporadicky, ale překvapením bylo, že se do úlu stále vracejí bez problémů trubci. Znamená to buď, že včelky mají pořád náladu na výměnu matky, nebo jsou tak silné a dobře zásobeny, že si prostě trubce mohou ještě stále dovolit ... Počasí je pořád dál proměnlivé, podzimní, pomalu ale přechází na studenější zimní.     +18ºC á 2 min.
28.10.2007 velmi krásné počasí "dušičkového" odpoledne vytáhlo včelky k mohutnému proletu před nadcházející zimou. Včelstvo by mělo být silné, zdravé a bez problémů a mělo by být na jaře v dobré kondici pro další rozvoj v novém roce ....     +16ºC 1 min.
           
Rok 2008.
datum popis krmení bodnutí poznámka čas
1.1.2008 prac. záznam: matka v tomto včelstvu je moje odchovaná, loňská matka. Matka zatím není označena, oplodněna byla na zahradě ve Vtelně ( tzn. že dostane "zelenou" značku). Podle mých záznamů bude v tomto roce v 1. produkčním období Včelstvo bylo celkem klidné, a dobře se s ním pracovalo.
pozn.: letos by mělo teoreticky dojít k maximální výkonnosti nové matičky, bude potřeba hlídat včelstvo proti vyrojení. Uvidíme v květnu, jak včelstvo z jara zesílí. V letošním roce by měly dosáhnout vrcholu, počítám tedy letos s tímto včelstvem jako se včelstvem produkčním.
       
4.2.2008 odběr zimní měli. Včelstvo je nahoře v druhém plodišti, dost přez zimu zesláblo, ale vypadá celkem v pořádku. V měli odebrané za celou zimu jsem napočítal spad asi 4 samiček a 1 samečka roztoče varroa . Počet mrtvolek za celou zimu byl poměrně značný ale včelstvo vypadá v pořádku a mělo by se bez problémů začít rozvíjet.     +16ºC 3 min.
9.3.2008 První kontrola včelstva, včelstvo je v pořádku, poměrně hodně ploduje a pěkně se rozvíjí, ve včelstvu je ale velmi málo zásob ! Musím co nejdříve dodat zásobní plásty z opuštěných úlů !     +19ºC 5 min.
31.3.2008 Kontrola včelstva. Spodní nástavek byl prázdný a od podzimu připravený na jarní výměnu. Vložil jsem tedy do středu odvíčkovaný zásobní plást a postavil jsem spodní nástavek se soušemi a několika rozestavěnými mezistěnami na původní horní nástavek. Včelstvo jsem zbytečně nerozebíral, i tak byly včelky pěkně naštvaný a tak jsem raději neprovokoval urychleně je zavřel a nechal v klidu.     +20ºC 12 min.
30.5.2008 1. medobraní - odebral jsem asi 5 plně zanesených a vetšinou ze 3/4 zavíčkovaných plástů na vytočení, bylo již na čase, aby měly prostor na sběr dalšího nektaru z druhé nejsilnější snůšky tohoto stanoviště. Vrácené prázdné plásty do medníku jsem nastříkal vodou a oddělil jsem medník od plodiště mateří mřížkou.   3 +26ºC 25 min.
15.6.2008 Přestože jsem už jednou včelstvo oslabil odebráním asi 4 plně zaplodovaných rámků, stále se velmi pěkně rozvíjí. V neděli se včelstvo vyrojilo. Jeden nástavek s 10ti rámky 420x275mm matce zkrátka ani náhodou na plodování nestačí. Roj se podařilo sebrat, ještě uvidím, zda ho vrátit zpět k mateřskému včelstvu. Bohužel nemám dostatek nástavků a tak se budu muset snažit původní včelstvo udržet pouze ve dvou nástavcích. Bude to asi dost pracné, ale nic se nedá dělat, na příští rok naplánuji nákup nových, resp. dalších nástavků !!!   2 +28ºC 45 min.
7.7.2008 2. medobraní - odebral jsem asi 9 plně zanesených a vetšinou ze 3/4 zavíčkovaných plástů na vytočení, medník byl nad mřížkou, takže nebyl žádný problém s plodem.
Kontrolou jsem zjistil, že nová matka v dolním nástavku již klade.
    +25ºC 20 min.
           
Konec deníku včelstva č. 2.

Vysvětlivky zkratek:   CR - krmný cukerný roztok (3:2 = 2,5 kg cukru + 2L převařené vody)
  MDT - medocukrové těsto (přidáváním moučkového cukru do medu vytvářím různé, potřebné konzistence)
  MV - vytočený med
  MP - med v plástech (zásobní plásty)
 
Další deníky:   - deník včelstva č. 1
  - deník včelstva č. 2
  - deník včelstva č. 3
  - deník včelstva č. 1A
  - deník včelstva č. 2A
  - deník včelstva č. 3A
  - deník včelstva č. 4A
  - deník včelstva č. 11
  - deník včelstva č. 22
  - deník včelstva č. 33

 
 
Pracovní porada ...

 
Copyright M.Aubrecht © 2003- Vytvořeno dne 20.06.2004
Poslední úprava této stránky