Pracovní porada ...

Pracovní deník včelstva:
včelařská zahrada, úl číslo 3A


 Obsah:    1.ročník deníku - rok 2006
  2.ročník deníku - rok 2007
  3.ročník deníku - rok 2008

Rok 2006.
datum popis krmení bodnutí poznámka čas
23.5.2006 toto včelstvo vzniklo odchycením prvního májového roje na zahradě "Zvláštní školy" v Mostě (viz. zde). Roj vyletěl z větrací šachty asi 15 m od usazení. Z toho vyplývá, že jde pravděpodobně o 1 letou, možná výkonnou matku, která sem přiletěla vloni. Letošní mohutný rozvoj potom přinutil včelstvo k časnému vyrojení. Jelikož v okolí nikde žádné jiné včely nejsou, musí jít o včely z větší dálky a tudíž o matku, která měla v roce rojení stáří 0 roků, tedy loni mladá matka. Roj jsem opět umístil dočasně na zahradě ve Vtelně, prozatím v doneseném rojáku. Uvidíme, jak se budou včelky chovat, nejvýhodnější by bylo využít je do některého z upravených úlů a převést je na včelařskou zahradu. V případě nějakých nežádoucích znaků (bodavost) jim vyměním matku.     asi +17ºC 90 min.
27.5.2006 přemístění včelstva z rojáku do plodišťního nástavku č. 3A. Včelstvo mě dost příjemně překvapilo. Pozorováním činnosti na česně rojáku po 5ti dnech včelstvo již pilně nosí spoustu pylu, což znamená, že se v úlku již pilně ploduje. Při překládání jsem byl opět příjemně překvapen: prostřední souš je celá krásně zakladena čerstvými vajíčky, krajní souš je téměř plná medu. Jedna mezistěna do poloviny vystavěná je už také zanášena doneseným medem a další dvě mezistěny jsou ve výstavbě. Včely jsou mírné, nerozbíhají se na plástu, po zakouření se vrhly na zásoby a nasávaly jako o život (lepší než bodavá agrese).
Přidal jsem druhou souš na kraj (na donesené zásoby), potom 2 mezistěny (dokud je baví stavět, tak proč toho nevyužít ...), a jeden starší rámek se zásobami více do středu úlu, aby měly včelky klid k plodování a stavění mezistěn.
Je to samozřejmě roj, ale zatím se mi jeví jeho chování velmi dobře a kdyby s ukázalo, že jsou to mírné medařky, tak bych si asi nic více nemohl přát. V každém případě v tomto úle již toto včelstvo zůstává v mé péči ....
2 kg MP   asi +18ºC 15 min.
9.6.2006 vložení léčebné formidolové desky do podmetu.
Včelky dost zahučely, ale jak rychle byly na nohou, tak rychle se zase uklidnily. Takže vložení desky proběhlo celkem bez problémů. Protože je včelstvo zatím v jednom nástavku, bude preventivní přeléčení jistě úspěšné.
    asi +22ºC 5 min.
14.6.2006 celková kontrola stavu a síly včelstva. Všechny dodané mezistěny vystavěny, několik plodových plástů nádherně zaplodovaných, včely velmi klidné, spíše opouštějí plásty. Byla to nádhera prohlížet takové pěkné včelstvo. Všech 9 rámků plně obsazeno včelami. Budu je muset co nejdříve převést na stálé místo a nasadit 2. plodiště. Jinak hrozí po vyběhnutí plodu opětovné vyrojení !!! Matičku jsem nenašel, bude asi tmavá jako včelky-dělnice a tak to bude chvíli trvat. Rozhodně si tyto včelky nechám. Ještě jsem zvědavý, jak budou víčkovat zásoby a jaký bude celkový medný výkon. Léčení formidolovou deskou přineslo výborné výsledky. S překvapením jsem našel na podložce pouze 1 roztoče varroa !!! je to opravdu dost zajímavé, vezmeme-li v úvahu, že včelstvo nebylo více než rok nijak léčeno ani ošetřováno ! Sběr tohoto roje se opravdu vyplatil, se včelami jsem nadmíru spokojen.     +28ºC 20 min.
16.6.2006 odebrání dvou nejvíce zaplodovaných rámků z úlu jako protirojové opatření ! Výměna za souš a jednu mezistěnu. Zaplodovanými rámky posíleno jiné včelstvo. Vše v pořádku a bez problémů.     +28ºC 10 min.
27.6.2006 převoz úlu na nové, stálé stanoviště na včelařské zahradě v Mostě. Vše proběhlo hladce a bez problémů.     +22ºC 30 min.
3.7.2006 kontrola a rozšíření včelstva. Včely jsou klidné, neútočné, ale mírně se rozbíhají. Rádi opouštějí vnitřek úlu. Matka konečně nalezena a označena bílou barvou. Je to matička tmavé linie a své stálé místo v mém chovu si jistě udrží. Nasazení druhého nástavku 3B jako druhého plodiště. Přeložení několika rámků do 2. nástavku. Doplnění 9 novými rámky s mezistěnami. Včelstvo má nyní maximální prostor jak pro stavění, plodování i sběr medu. Další prohlídku provádět co možná nejpozději ! Nerušit zbytečně včelstvo v dalším rozvoji !     +24ºC 20 min.
17.7.2006 2. medobraní. Z důvodu nutnosti vytočení plástů včelstev ve Vtelně odebrání asi 2 plných rámků z plodiště. Včelstvo je trochu nervoznější, našel jsem asi 3 zatím prázdné mat. misky. Včelstvu se moc nedaří obsadit a vystavět dodané mezistěny. Nechám je v klidu, aby měly čas se s tím nějak srovnat.     +30ºC 20 min.
3.8.2006 kontrolní prohlídka včelstva. Včely jsou stále trochu více nervozní, ale jinak v pořádku. Matka nenalezena, vajíčka ano. V medníku je trochu medu. Včelstvo je jen průměrně silné, ale to by odpovídalo tiché výměně matky. Myslím, že do podzimu ještě zesílí.     +22ºC 15 min.
20.8.2006 3. medobraní + navrácení vytočených plástů na vyčištění zpět do medníku.     +24ºC á 20 min.
23.8.2006 1. dávka podzimního krmení ! 2,5 kg CR   +24ºC á 7 min.
27.8.2006 2. dávka podzimního krmení ! 2,5 kg CR   +22ºC á 5 min.
31.8.2006 3. dávka podzimního krmení ! 2,5 kg CR   +20ºC á 5 min.
5.9.2006 4. dávka podzimního krmení ! 2,5 kg CR   +22ºC á 5 min.
12.9.2006 ukončení podzimního krmení. Odebrání krmného nástavku, zimní zateplení a důkladné uzavření víka. Vše v pořádku.     +20ºC á 5 min.
           
Rok 2007.
datum popis krmení bodnutí poznámka čas
1.1.2007 prac. záznam: v tomto včelstvu je buď rojová, označená, loňská matka, nebo loňská matka z tiché výměny - neoznačená. Podle záznamů bude tedy matka v tomto roce v 1. produkčním období.
pozn.: včely jsou celkově klidné, trochu více rozbíhavé. V letošním roce by měly dosáhnout vrcholu, počítám tedy letos s tímto včelstvem jako se včelstvem produkčním.
       
19.1.2007 pozorování včel na česně. Hezké počasí vylákalo některé ze včelek na první prolet. Včelstvo pravděpodobně již ploduje, myslím, že včelky za hezkých dní shánějí již vodu pro lepší plodování. Včelstvo se zdá v pořádku.     +12 - 14ºC á 4 min.
13.3.2007 první prohlídka úlu. Nalezen plod všeho stáří v dostatečném množství. Matička nespatřena. Přemístění plodu do středu úlu + vložení jedné souše pro větší rozkladení matky. Včely byly celkem klidné a mírné. Ve včelstvu jsou nějací roztočíci včelomorky, zahlédl jsem i několik napadených včelek s roztoči varroa. Zásob je dostatečné množství, plodu taktéž včelstvo je prozatím v pořádku a dobře se rozvíjí.     +16 - 18ºC á 10 min.
31.3.2007 rozšíření včelstva o druhý chovný nástavek. Přemístil jsem 4 zaplodované rámky do středu horního nástavku, zbytek horního nástavku jsem doplnil loňskými soušemi. Dole jsem poškrábal zbylé zásoby, do středu přidal jednu novou mezistěnu a jeden stavební rámek. Zbytek ( 2 ks ) jsem doplnil opět poškrábanými zásobními rámky. Včely už obsedaly větší část prvního nástavku, takže rozšíření bylo již příhodné. Na horní rámky jsem umístil léčebnou desku Formidolu otvory směrem dolu. Tyto včelky byly při manipulaci absolutně nejmírnější !!!     +17 - 18ºC á 12 min.
13.4.2007 vyndání léčebné desky Formidolu z ochranného sáčku a umístění přímo na horní rámky vrchního nástavku. Včelstvo se pěkně, dostatečně rozvíjí. Včely byly opět při manipulaci velmi klidné, práce šla rychle od ruky.     +18ºC á 5 min.
27.4.2007 odstranění vyprchané léčebné desky Formidolu z úlu. Nasazení medníku !!!
resp. přidání třetího nástavku s novými mezistěnami. Do medníku jsem přendal asi 3 rámky částečně zanesené medem a s plodem. Přidávané mezistěny jsem rosil sladkou vodou s příměsí medu. Teď můžu nechat zase včelky v klidu až do odkvětu jabloní a pampelišek. Chování včel bylo dobré, až mírné. Nasazení medníku bylo vhodné, protože včelstvo je již v takové síle, aby další prostor efektivně zvládlo a využilo.
    +18ºC á 8 min.
3.5.2007 pozorování včelstva na česně. Každodenní mohutný prolet nových, mladých včel mezi 13-14 hod. Včelstvo obsadilo 1. a 2. nástavek, včely létají prozatím více z horního "očka", méně již z hlavního, dolního česna úlu. Včelstvo je dostatečně silné na dobrou snůšku, pokud díky velikému suchu vůbec nějaká bude. Třetí nástavek/medník je nasazen a dal jsem do něj k dochování pár zakladených rámků ze záložního včelstva. Včely nosí spoustu pylu, asi jsou v dalším plném rozvoji. Prozatím nebudu včelstvo vyrušovat, spíše bych jej chtěl využít k chovu, pokud se ukáže nadále jako mírné.     +20ºC á 5 min.
16.5.2007 kontrola včelstva. V horním nástavku nalezeny 4 plně zaplodované plásty a dva rozkladené s plodem různého stáří. Nalezena matka. Je pěkná, celá tmavá. Označil jsem ji bílou barvou a vrátil zpět. Do horního nástavku vložen chovný rámek. Jeden ze zakladených plástů jsem použil jako nový plodový pro rozdělené záložní včelstvo, které si asi pravděpodobně neodchovalo z předchozího dodaného rámku matku. Počasí nebylo nic moc, včely byly neklidné a agresivní až hrůza, ale v rukavicích se to ještě dalo udržet..     +18ºC á 15 min.
18.5.2007 kontrola přijetí chovného rámku. Včely přijaly dělané voskové misky velmi dobře, tak jsem do nich přelarvil nejmenší larvičky, které jsem našel. Včely byly opět neklidné a agresivní, dostal jsem žihadlo i přez kožené rukavice. Kolega Václav míní, že jsou včely tak nervozní kvůli probíhajícímu špatnému počasí a že se zklidní s nastupujícím hezkým počasím. Tak jen doufám, že má pravdu !
Ve ST nebo ČT 23.-24.5. kontrola zavíčkování matečníků !!!
  1 +18ºC á 12 min.
24.5.2007 kontrola přijetí a zavíčkování matečníků. Včely přijaly a vystavěly asi jen dva matečníky, i když nevím, připadá mi, že při pohledu přez světlo jsou matečníky prázdné. Asi by to chtělo před přidáváním ještě nějak prověřit. Jinak je včelsto celkem v dobrém stavu a dostatečně silné. Do nově vytvořených smíšených oddělků jsem odebral dva rámky s vybíhajícím plodem. Rámky nahrazeny mezistěnami. Nějaký med v úle je, ale není to nic slavného.
V PO nebo ÚT 28.-29.5. kontrola, případně zužitkování zavíčkovaných matečníků !!!
    +24ºC á 10 min.
29.5.2007 kontrola matečníků. Matečníky byly celé zastavěné v panenském, trubčím plástu, který byl celý zakladený čerstvými vajíčky. Při kontrole jsem zjistil, že je včely vyčistily a nechaly prázdné :o((. Ani jeden matečník nebyl tedy přijat, zato stavební pud se na chovném rámku projevil v plné míře. Rámek jsem vyndal a nahradil dvěma mezistěnami. Možná později zkusím chov znovu.     +18ºC á 7 min.
18.6.2007 přelarvení nové serie! Přelarvil jsem nejmladší larvičky od matky/dcery z tohoto nejmírnějšího včelstva, které vzniklo oddělkem v květnu. Včely v tomto oddělku byly ještě mírnější než původní, a tak jsem je vybral, po letošní špatné zkušenosti s některými loňskými matkami, pro další chov. Misky byly obestavěné a zakulacené. Nalarveno na medovou kapku. Sklepáním včel z několika plástů a vložení dvou zásobních a dvou zaplodovaných plástů vytvořen "startér", který byl umístěn předem asi hodinu ve sklepě.
Po vložení serie byl startér opět umístěn do sklepa ( + krmné medocukrové těsto ! ).
Protože jsem startér udělal dostatečně silný, nebudu znovu riskovat a vracet ho do včelstva, ale umístím ho na zahradě ve Vtelně k vlastnímu dochování seriových matečníků.
  1 +29ºC á 25 min.
19.6.2007 Startér jsem navečer vyndal ze sklepa na stinné místo pod jabloň a vypustil včely ven.     +28ºC á 4 min.
23.6.2007 v týdnu jsem dodával startéru 2x medocukrové těsto na horní loučky pro lepší chov matečníků.
Včelky mě ale zase dostaly ... :o(, asi tím, že jsem jim nechal i jeden rámek s vajíčky a otevřeným plodem, odchovávají na chovném rámku pouze 1 matečník z 33 přelarvených! Na jejich původním rámku jsou ale vytaženy další 4, ještě nezavíčkované matečníky ! Z rámku zkusím zužitkovat ještě dva matečníky a poslední dva nechám chovnému včelstvíčku na výběr a odchování vlastní nové matky.
    +22ºC á 5 min.
10.7.2007 včely v chovném oddělku jsou stále velmi klidné, asi mají novou, odchovanou matku. Čas od času jim dám trochu krmiva. Zatím se oddělek rozvíjí docela zdárně.     +27ºC á 3 min.
20.7.2007 kontrola včelstva č. 3A - nalezena vajíčka a celkově vypadá včelstvo docela v pořádku. Odebral jsem tedy několik medných plástů. Včely v tomto včelstvu jsou stále velmi klidné a je s nimi příjemná práce ! Také již dvě dcery od této matky vykazují stejné, klidné včeličky. Zaměřím se hlavně na tuto matičku, a pokud zdárně přežije zimu, budu příští rok, pokud mi to čas dovolí pracovat na jejím rozchování ! Jinak letošní pozdní léto mi nepřipadá moc dobré na medovou snůšku, takže počítám, že už žádný další med nebude :o( .     +24ºC á 15 min.
14.9.2007 1. dávka zimního krmení !
Včelky jsou stále velmi klidné a práce s nimi je příjemná. Počasí je proměnlivé, spíše už podzimní, ale některé dny jsou ještě teplé a tak mají včeličky stále co dělat.
5 kg CR   +23ºC á 7 min.
28.9.2007 2. dávka zimního krmení !
Přestože jsou včely ve dvou nástavcích s 18ti támky, moc se o podzimní krmení nezajímají. Buď mají dost zásob, nebo mají ještě buňky pro ukládání zimních zásob obsazeny plodem. Pro nepřízeň počasí už více krmit nebudu, byla by to ztráta cukru a včely by stejně nezpracované zásoby nijak nevyužily.
2,5 kg CR   +22ºC á 5 min.
8.10.2007 kontrola zkrmení druhé krmné dávky. Počasí už je celkem chladné a tak se včelkám do krmení už moc nechce. V láhvi je ještě asi tak 10 cm cukrové vody.     +18ºC á 2 min.
15.10.2007 ukončení zimního krmení včelstva a celkové zazimování. Letos jsem z nedbalosti zakrmoval opravdu zbytečně pozdě a včelky o toto pozdní krmení neměly moc velký zájem. Také celkové zazimování těchto včelstev není asi ideální a tak si musím "nasypat popel na hlavu" a toto pozdní krmení již nikdy nedopustit !!!     +16ºC á 2 min.
           
Rok 2008.
datum popis krmení bodnutí poznámka čas
1.1.2008 prac. záznam: matka v tomto včelstvu je předloňská, rojová matka. Matka je označena bílou tečkou. Podle mých záznamů bude v tomto roce asi v 2. produkčním období. Toto včelstvo je velmi klidné a velmi dobře se s ním v loňském roce pracovalo. Proto bylo také toto včelstvo vybráno pro odchovávání nových matek s klidnými včelami, což se i v několika případech podařilo.
pozn.: letos by mělo teoreticky dojít opět k maximální výkonnosti nové matičky, ale mohlo by už i dojít k vyrojení, nebo tiché výměně této matky. Uvidíme v květnu, jak včelstvo z jara zesílí. V letošním roce by měly dosáhnout vrcholu, počítám tedy letos opět s tímto včelstvem jako se včelstvem produkčním a chovným.
       
24.2.2008 krásné počasí vhodné pro kontrolu včelstva. Vnějším pozorováním a pohledem do horního nástavku jsem ale bohužel zjistil, že úl je prázdný a včely jsou pryč. Úl tedy budu muset letos znovu zavčelit.     +17ºC  

20.4.2008 protože se některé z mých loňských včelstev celkem zdárně rozvíjely, a také protože jsem chtěl doplnit počty včelstev a nějaké udělat na rezervu, přikročil jsem již koncem dubna k rozdělení asi třech nejsilnějších včelstev.
Takže tímto byl opět osazen i tento úl.
    +18ºC  
17.6.2008 protože se nově osazené včelstvo moc zdárně neprojevovalo, vypomohl jsem mu brigádou asi 4 plně zaplodovaných rámků. z ostatních velmi silných včelstev. Bylo to zároveň provedení protirojových opatření u těchto rychle se rozvíjejících včelstev. Matku na označení, jsem prozatím nehledal.     +24ºC  
           
Konec deníku včelstva - úl č. 3A.

Vysvětlivky zkratek:   CR - krmný cukerný roztok (3:2 = 2,5 kg cukru + 2L převařené vody)
  MDT - medocukrové těsto (přidáváním moučkového cukru do medu vytvářím různé, potřebné konzistence)
  MV - vytočený med
  MP - med v plástech (zásobní plásty)
 
Další deníky:   - deník včelstva č. 1
  - deník včelstva č. 2
  - deník včelstva č. 3
  - deník včelstva č. 1A
  - deník včelstva č. 2A
  - deník včelstva č. 3A
  - deník včelstva č. 4A
  - deník včelstva č. 11
  - deník včelstva č. 22
  - deník včelstva č. 33

 
 
Pracovní porada ...

 
Copyright M.Aubrecht © 2005- Vytvořeno dne 10.11.2005
Poslední úprava této stránky