Pracovní porada ...

Pracovní deník včelstva:
včelařská zahrada, úl číslo 22


 Obsah:    1.ročník deníku - rok 2006
  2.ročník deníku - rok 2007
  3.ročník deníku - rok 2008

Rok 2006.
datum popis krmení bodnutí poznámka čas
2.6.2006 toto včelstvo vzniklo vytvořením přelétáku s několika plásty s odchovanou, kladoucí matkou ze včelstva č.2. Matka byla již rozkladená, ale neměla stejný exteriér jako původní, tmavá chovná matička. Tahle byla sice pěkně veliká, ale byla světlejší se žluto-zlatými pruhy. Matka je označena bílou barvou. Včelky od této matky mi připadaly trochu více pohyblivější na plástu a celkově neklidnější. Další rozvoj by měl být v pohodě a bez problému.     asi +18ºC asi 10 min.
15.6.2006 pozorování na česně. Celkem veliký prolet včel, také trubci z přeložených plástů již hromadně vylétají za svými povinnostmi.     +20ºC 30 min.
7.7.2006 ukolébán přeložením mladé matičky jsem nějak nevěnoval tomuto včelstvu pozornost, což se asi nevyplatí. Zdá se mi totiž, že včelstvo velmi zesláblo, místo toho, aby šlo do síly. Asi se něco děje a já si toho nevšiml. Nejspíše půjde o bezmatečnost (příčinou bude nejspíše předčasná manipulace s mladou matkou, kdy podle zkušeností z liter. často dochází k nějakému poškození nebo i zabití nové, mladé matky). Co nejdříve připravit nějaké záložní včelstvo a dodat při celkové kontrole novou matku. Pokud v úle bude ještě i původní označená matka, potom vytvořím dvoumatečné včelstvo, ať si holky vyberou.     +24ºC 20 min.
11.7.2006 celková kontrola včelstva. Matka nalezena v nejspodnějším nástavku. Sice klade, ale asi jsem přecenil sílu včelstva a vložil jsem příliš mnoho mezistěn, které včelstvo nevystavělo. Mezistěny potom působily jako přepážky. Včelstvo se shluklo pouze na jedné straně úlu a omezilo plodování. Plodiště přemístěno do středu nástavku, na kraje plod. plástů umístěny pěkné žemlové souše. Na nástavek dána mat. mřížka, nad ní potom medník téměř plný zásob.
Na medník nasazen přez noviny další nástavek s očkem a do něj přeloženy rámky s usazeným rojem ze dne 9.6.2006. Toto včelstvo má celkem dobrý rozvoj, včelky se znatelně zklidnily. Matka je sice menší, ale je celkově pěkně tmavě vybarvená, tak bych zatím zkusil "funkci" dvoumatečného včelstva, případně ať si včelky vyberou tu lepší matku. Uvidíme, jak se tento pokus vydaří a co přinese.
    +32ºC 25 min.
17.7.2006 z důvodu nutnosti vytočení plástů odebrání 10ti plných rámků z medníku. Medník opět osazen vytočenými rámky a opět umístěn mezi dvě plodiště. Mřížka je nad prvním ( spodním ) plodištěm. Ve spodním plodišti nenalezena matka, ale pouze dva zanesené matečníky ?!? Nejspíše včely mění tichou výměnou málo výkonnou matku !
Nechám je v klidu, aby měly čas se s tím nějak srovnat. V horním plodišti je stejně záložní, označená matka. Vpustil jsem ji do středního medníku, třeba bude mít chuť klást, nebo se vrátí do svého horního plodiště. Má teď místa, že si může dělat co chce ...
    +30ºC 20 min.
3.8.2006 vnějším pozorováním sledován mohutný prolet mladých včel z horního plodiště, včelstvo bude jistě v pořádku. V dolním plodišti zatím stále klid a mírná apatie. Zatím nebudu pospíchat s prohlídkou spodního nástavku, ale nechám včelstvu dostatek času na rozkladení případné mladé matky.
Až do odkvětu slunečnic nechám celý úl v klidu.
    +22ºC 5 min.
20.8.2006 3. medobraní - navrácení vytočených plástů na vyčištění zpět do medníku.     +24ºC á 20 min.
5.9.2006 1. dávka podzimního krmení !!! 5 kg CR   +22ºC á 5 min.
12.9.2006 2. dávka podzimního krmení !!! 5 kg CR   +20ºC á 5 min.
22.9.2006 ukončení podzimního krmení. Odebrání krmného nástavku, zimní zateplení a důkladné uzavření víka. Vše v pořádku.     +22ºC á 7 min.
20.12.2006 poslechem včelstva jsem zaznamenal podezřelý klid v úle. Provedl jsem proto kontrolu, která potvrdila mé podezření. Včelstvo, resp.: všechny včely se přestěhovaly do jiného úlu. Došlo pravděpodobně ke ztrátě matky, a tak se včely přestěhovaly jinam. Celý úl je naprosto čistý ( včetně dna ), rámky s plásty jsou nepoškozené, všechny zásoby jsou zavíčkované a neporušené v žemlových plástech. Zásoby nechám na jaro, kdy se jistě budou hodit. Zkusím příští rok co nejdříve s podněcováním ostatních včelstvev těmito zásobami. Uvidíme, jak jim to prospěje.     +6ºC á 3 min.
           
Rok 2007.
datum popis krmení bodnutí poznámka čas
1.1.2007 prac. záznam: toto včelstvo skončilo svou činnost ve 2. polovině prosince pravděpodobně z důvodu bezmatečnosti. Úl bude v novém roce obsazen oddělkem z několika včelstev.        

3.5.2007 začátkem května jsem rozdělil záložní včelstvo na tři oddělky. V nejmenším jsem ponechal matku. Část včel jsem umístil do tohoto úlu č. 22 a část do úlu č. 11. Vložil jsem 2 rámky s nejmladším plodem od klidného včelstva č. 3A. Uvidíme, zda si včelstvo odchová novou matku z nabídnutého rámku.     +18ºC á 15 min.
16.5.2007 prohlídka úlu. Na vložených rámcích nenalezeny žádné naražené matečníky. Včely nabídnuté rámky s plodem nepřijaly. Našel jsem ale na jiném rámku celkem pěkný matečník, tak to nechám tak, ať se holky ukážou.
Kontrola oplodnění a rozkladení matky 28.-29.5.
    +20ºC á 7 min.
25.6.2007 kontrola kladení nové matky ve spodním nástavku. Bohužel, matka tam asi není, je tam nějaký hrboplod, žádné nové vajíčka. Včelky jsou celkem klidné, takové zmatené, shlukují se v rozích úlu. Vložil jsem tedy znovu celý rámek plný těch nejčerstvějších vajíček od nejklidnější matky.
Případná kontrola rámku na matečníky je přesně 15.7. !!!
Jinak by nová matka měla klást asi kolem 25.7.
    +25ºC á 10 min.
30.7.2007 Ještě několikrát jsem kontroloval tento úl jako celek a stále se včelám nedaří odchovat matku. Pomalu, ale jistě bude tedy slábnout. Rozdělil jsem tedy úl na tři samostatné plodiště a do nich jsem přidával zaplodované rámky a rámky s čerstvými vajíčky z ostatních včelstev. Uvidíme, zda menší prostory pomohou včelkám v odchovu nové matky.     +25ºC á 10 min.
22.8.2007 kontrola včelstev. Horní bedny zůstaly bez matek, ve spodní bedně jsem našel čerstvá vajíčka a mnoho mladého plodu. Poté jsem nalezl i novou, mladou matku. Je trochu menší, celá tmavě, leskle hnědá, a protože je oplodněná na včel. zahradě v Mostě, označil jsem ji oranžovou značkou s číslem 3. Včelky z této bedny byly celkem klidné a bez problémů. Z horních beden jsem včely vysypal do trávy, vybral jsem jen rámky s medem a nasadil jako medník zpět na včelstvo. Vchod do úlu jsem povolil jen spodním česnem ( vlastně jsem provedl vzorové podzimní zůžení včelstva :o) ).
Včelstvo už nechám v klidu, uvidím, jestli mi to čas dovolí, tak je i ještě přikrmím tak 5 kg cukru, to by jim mělo dostatečně stačit.
    +26ºC á 15 min.
7.9.2007 1. dávka podzimního krmení ! 5 kg CR   +20ºC á 7 min.
14.9.2007 2. dávka podzimního krmení !
Včelky se zklidnily, horní nástavek má obsazené téměř všechny uličky. Přidal jsem tedy ještě další lahev zimního krmení. Počasí je proměnlivé, spíše už podzimní, ale některé dny jsou ještě teplé a tak mají včeličky stále co dělat.
2,5 kg CR   +24ºC á 5 min.
21.9.2007 ukončení krmení, odebrání krmného nástavku a destiček s Gabonem a řádné uteplení strůpku úlu. Včely ještě nosí nějaký ten pyl, což znamená, že mají ještě nějaký plod a mladá matka stále klade. Nechat již do jara v klidu, uvidíme, jak si včelstvo povede příští rok.     +20ºC á 3 min.
           
Rok 2008.
datum popis krmení bodnutí poznámka čas
1.1.2008 prac. záznam: matka v tomto včelstvu je loňská, mnou odchovaná náhradní matka od nejmírnější matky z úlu č. 3A. Matka není zatím označena značkou s číslem , oplodněna byla na včelařské zahradě v Mostě ( takže dostane "oranžovou" značku ). Podle mých záznamů bude v tomto roce v 1. produkčním období Včelstvo bylo celkem klidné, a dobře se s ním pracovalo.
pozn.: letos by mělo teoreticky dojít k maximální výkonnosti nové matičky, bude potřeba hlídat včelstvo proti vyrojení. Uvidíme v květnu, jak včelstvo z jara zesílí. V letošním roce by měly dosáhnout vrcholu, počítám tedy letos s tímto včelstvem jako se včelstvem produkčním.
       
30.3.2008 Kontrola včelstva + doplnění zásob. Včelstvo je jen průměrně silné, spíše slabší. Dodal jsem jeden odvíčkovaný, plný zásobní rámek s medem do středu plodiště. Jinak se ale včelstvo zdá být v pořádku a myslím, že se dobře rozvine.     +20ºC á 8 min.
20.5.2008 Včelstvo bylo pořád takové slabé, posílil jsem ho tedy brigádou několika plně zaplodovaných plástů z okolních úlů. Na první nástavek jsem dal mezidno a do horního nástavku jsem udělal oddělek s přebytečnými včelami z plemenného, nejmírnějšího včelstva.     +25ºC 25 min.
17.6.2008 Pouze vizuální venkovní kontrola včelstva. Obě poloviny úlu se samostatně rozvíjejí, včelky pilně pracují, tak je nechávám na pokoji ....
Chtělo by to v některý příhodný den provést kontrolu kladení a označení nových, mladých matiček.
    +24ºC 4 min.
21.6.2008 Prohlídka/kontrola včelstva. Přestože byl horní nástavek úlu neprodyšně oddělen, nevychovaly v něm včely novou matku, ale vzaly ho spíše jako svou zásobárnu, udělaly si z něj medník a nosí do něj jenom med. Ve spodním nástavku jsem našel plod všeho stáří a matku s oranžovou značkou č. 4. Odstranil jsem tedy přepážku a nástavky jsem spojil.
Díky pěknému počasí byly včelky velmi klidné a práce šla dobře od ruky.
    +28ºC 12 min.
1.8.2008 1. medobraní - odebral jsem asi x plně zanesených a vetšinou ze 3/4 zavíčkovaných plástů na vytočení ...     +30ºC 30 min.
           
Konec deníku včelstva - úl č. 22.

Vysvětlivky zkratek:   CR - krmný cukerný roztok (3:2 = 2,5 kg cukru + 2L převařené vody)
  MDT - medocukrové těsto (přidáváním moučkového cukru do medu vytvářím různé, potřebné konzistence)
  MV - vytočený med
  MP - med v plástech (zásobní plásty)
 
Další deníky:   - deník včelstva č. 1
  - deník včelstva č. 2
  - deník včelstva č. 3
  - deník včelstva č. 1A
  - deník včelstva č. 2A
  - deník včelstva č. 3A
  - deník včelstva č. 4A
  - deník včelstva č. 11
  - deník včelstva č. 22
  - deník včelstva č. 33

 
 
Pracovní porada ...

 
Copyright M.Aubrecht © 2006- Vytvořeno dne 1.7.2006
Poslední úprava této stránky